Mandag og tirsdag gikk elevene ved de videregående skolene til valgurnene – klare til å stemme ved skolevalget. I dagene før hadde alle fått mulighet til å høre hva de politiske ungdomspartiene mener om ulike saker (les om skoledebatter og valgtorg her).
Ved skolevalget benyttes de samme stemmesedlene som ved fylkestingsvalget, i år går stemmen til enten nye Vestfold fylkeskommune eller nye Telemark fylkeskommune.
Ulikheter mellom de nye fylkene
I Vestfold fikk Høyre flest stemmer med 25,4 prosent, opp fra 15,8 prosent ved skolevalget i 2021.
I Telemark fikk Fremskrittspartiet flest stemmer med 20,6 prosent, opp fra 12,5 prosent i 2021.
Fremskrittspartiet seiler opp som nummer to i Vestfold med 24 prosent av stemmene, mens Arbeiderpartiet er det tredje største partiet med 18,9 prosent.
I Telemark er Høyre det nest største partiet med 20,3 prosent, mens Arbeiderpartiet er tredje størst med 18,6 prosent.

Ved skolevalget i 2021 ble Arbeiderpartiet det største partiet i begge fylker, med 23,4 prosent oppslutning i Vestfold og 24,4 prosent oppslutning i Telemark.
Til sammen stemte 74,5 prosent av elevene ved 14 skoler i Vestfold, og 77,5 prosent ved 14 skoler i Telemark. Totalt i de to fylkene ble det fylt ut 10 461 gyldige stemmesedler i skolevalget.
Alle resultater
Se alle resultatene for fylkene her, se nederst på sidene for resultater fordelt på skolene: