Det nye navnet er BIBLIOTEKKORTET og det viser også til at kortet er mer enn et lånekort. Bibliotekkortet kan også gi tilgang til Filmbib ved å logge på med Bibliotekkortets lånernummer og pinkode/passord og Filmoteket, BookBites og Allbok/Allvit dersom lånerens bibliotek tilbyr disse tjenestene.
Bibliotekkortet får også nytt design, men de gamle nasjonale lånekortene trenger ikke byttes ut. Bibliotekene må reservere nummerserie for å unngå å gi ut kort med nummer andre bibliotek eier.
Det vil fortsatt være nødvendig for bibliotek å gi ut lokale kort til barnehager, skoler og andre institusjoner. Dette er av hensyn til personvern og sikkerhet. Det er et mål på sikt å kunne knytte elevkort til Nasjonalt lånerregister.
De gamle nettsidene vil snart bli lagt ned og informasjon om bibliotekkortet ligger på denne nettsiden.
Neste fase i utviklingen vil blant annet legge opp til å gi brukerne varsel dersom hen blir lagt til som låner ved et nytt bibliotek, brukeren skal kunne slette seg fra lånerregisteret og det skal settes igang automatisk sletting av bruker etter 3 år uten noe aktivitet. All informasjon til bibliotekansatte er samlet på denne nettsiden.